Logo Logo Logo
Internetbanka Pieteikties uz tikšanos
lv
lvLatviešu
enEnglish ruРусский
Privātpersonām Uzņēmējiem Kur investēt? Aktualitātes Par mums Kontakti Blogs
Pieteikties uz tikšanos
Privātpersonām
Uzņēmējiem
Kur investēt?
Aktualitātes
Par mums
Kontakti
Blogs
lv
en ru
Internetbanka
Logo Logo Logo
Internetbanka Pieteikties uz tikšanos
lv
lvLatviešu
enEnglish ruРусский
Privātpersonām Uzņēmējiem Kur investēt? Aktualitātes Par mums Kontakti Blogs
Aktualitātes

Kur iegādāties mākslas darbus?

22.10.2020
Māksla

Mākslas darbu iegāde mūsdienās ir salīdzinoši ātra, ērta un vienkārša. Iemesls tam ir plašās digitālās iespējas un e-komercijas attīstība – spēja iegādāties gandrīz jebko no gandrīz jebkuras vietas pasaulē.

Mākslinieks kā tiešais pārdevējs

Visvienkāršāk mākslu iegādāties tieši no mākslinieka, veicot tūlītēju mākslas darba atsavināšanu. Latvijā mākslinieki ir ciešā kontaktā ar mākslas interesentiem, un šaurais pircēju-pārdevēju loks satiekas mākslas pasākumos, tādejādi vietējā līmenī šāda “tiešā pirkšana” aizvien ir izplatīta. Jāpiemin, ka lielākā daļa no mūsdienu māksliniekiem savu darbību aktīvi dokumentē sociālajos tīklos. Tam īpaši piemērota platforma ir Instagram, kurā šobrīd iespējams ne tikai publicēt fotogrāfijas un video, bet arī veidot personīgo tēlu. Pasaulē vairāki mākslinieki savus pircējus uzrunā izmantojot tieši šo sociālo tīklu vietni. Piemēram, Ņuorleānā strādājošā māksliniece Ešlija Longšore (Ashley Longshore) savu aktīvo darbību Instagram komentē: “Es neesmu Instagram māksliniece. Es esmu māksliniece, kas izmanto visus resursus, lai popularizētu savu vārdu”.[1]

Galerijas un izsoļu nami

Lielākoties mākslu iegādājas galerijās vai izsolēs. Parasti mākslinieks sadarbojas ar vienu galeriju, kura iegūst tiesības viņa mākslas darbus pārdot, tomēr galerista darbs ir daudz plašāks par mākslas darbu pārdošanu. Galerijas principā ir autonomi mākslas centri, kas nodarbojas ar mākslinieku atlasi un veicina viņu popularitāti dažādos veidos – raksta publikācijas, organizē izstādes, izdot grāmatas. Laba galerija parūpēsies par dokumentācijas sakārtošanu, sniegs nepieciešamo informāciju par mākslas darbu eksponēšanu un saglabāšanu. Latvijā galerijas, antikvariāti vienlaicīgi darbojas arī kā izsoļu platformas – šobrīd izsoles Latvijā organizē vismaz 5 organizācijas. Pasaules līmenī zināmākie ir “Sotheby’s”, “Christies”, “Bonham’s” un “Beijing Poly International Auction Company”, kuru mākslas darbu cenas sasniedz miljonu dolāru atzīmes. Paralēli šiem namiem darbojas arī mākslas konsultanti, mākslas dīleri, kuri gan sadarbojas ar galerijām un izsoļu namiem, gan darbojas pilnīgi autonomi – ar viņu starpniecību iespējams iegādāties mākslas darbus.

Mākslas tirgi un meses

Vēl viens veids, kā iegādāties mākslu, ir doties uz mākslas tirgiem un mesēm. Šie iespaidīgi pasākumi tiek rīkoti ne tikai lai pārdotu darbus, bet arī lai nodrošinātu visu iesaistīto pušu tīklošanos. Par stendiem galerijas maksā iespaidīgas summas – 2019. gada mesē “Art Basel” mazajām galerijām tie bija 783 ASV dolārus par m2, savukārt lielajām galerijām bija jāšķiras no 933 ASV dolāriem par m2. Nozīmīgākās mākslas meses norisinās Bāzelē, Majami, Honkongā, Londonā un Parīzē, dažās no tām eksponēti arī latviešu mākslinieku darbi. Mesēs galerijas cenšas tikt pamanītas un novērtētas, cerībā, ka kāds zināms kolekcionārs iegādāsies viņu pārstāvētā mākslinieka darbu savā īpašumā, tādējādi, sniedzot nenoliedzamu ieguldījumu arī darbu autora karjeras izaugsmē.

Online vide

Online mākslas tirgus salīdzinoši ir jauns fenomens, kas šobrīd attīstās vēl nebijušos tempos. Dažas no iepriekš minētajām mākslas mesēm Covid-19 dēļ šogad notiek virtuāli. Neskatoties uz ierobežojumiem, tas ļauj potenciālajiem pircējiem no visas pasaules apvienoties un turpināt “tīkloties”. Online vidē pastāv arī tādas organizācijas, kas ilgtermiņā fokusējas tikai uz virtuālu mākslas tirdzniecību, piemēram, Artnet,com, Widewalls un Artsy piedāvā platformas, kurās iespējams iegādāties mākslas darbus, sekot mākslas cenu dinamikai un tirgus jaunumiem. Paralēli attīstās arī tādas pirkšanas un pārdošanas platformas, kā Etsy un FineArtAmerica. Tajās var atrast pavisam amatieriskus veikumus par demokrātiskām cenām.

Piedāvājums mākslas tirgus pasaulē ir pietiekošs, lai pirms mākslas darba iegādes pilnvērtīgi izpētītu mākslas procesus, tirgus īpatnības un gūtu priekštatu par pašu mākslu. Tikai tādā veidā iespējams saprast, kuras ir tās mākslas formas un tēmas, kas piesaista un šķiet vērtīga investīcija.

Kadrs no 2019. gada mākslas meses “Art Basel”, foto aizmugurējā plānā Toma Veselmena (Tom Wesselmann) lieformāta glezniecības darbs. Fotogrāfija: Courtesy Art Basel

[1] Goetzmann, Z. 2018. These Artists Jump-Started Their Careers by Selling Directly to Collectors on Instagram. Artsy. Available: www.artsy.net/article/artsy-editorial-artists-jump-started-careers-selling-directly-collectors-instagram

Dalieties ar rakstu:
Facebook Twitter Linkedin

Citas aktualitātes

Image
Bankas komentārs par FKTK piemēroto sodu

16.07.2020
Banka
Image
Signet Bank atbalsta konferenci “Humanitāro un dabaszinātņu sinerģija kultūras vēsturē un teorijā"

20.06.2022
Mēs atbalstām
Image
Investīciju vides apskats 06/2021

09.07.2021
Finanšu tirgi

Aktualitātes

Izvēlieties banku, kas iedziļinās jūsu situācijā

Individuāli risinājumi katram klientam

Pieteikties uz tikšanos
Mūsu kontakti
Signet Bank AS
Antonijas 3, Rīga LV-1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000
Fakss: +371 67 080 001
E-pasta adrese: info@signetbank.com
Par mums
Pieteikties uz tikšanos
IETEIKUMI, ATSAUKSMES UN TRAUKSMES CELŠANA
Karjera
Signet Asset Management Latvia
Signet Bank Art Collection
Noderīgi
Tarifi
Noteikumi
MIFID
Personas datu apstrāde
Open Banking
Mēs sociālajos tīklos
LINKEDIN
YOUTUBE
FACEBOOK
© 2022 Signet Bank. Visas tiesības aizsargātas
-
Mājas lapas izstrāde - Overpriced x Mediapark

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku.
Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?

Nepiekrītu Piekrītu