Logo Logo Logo
Internetbanka Pieteikties uz tikšanos
lv
lvLatviešu
enEnglish ruРусский
Privātpersonām Uzņēmējiem Kur investēt? Aktualitātes Par mums Kontakti Blogs
Pieteikties uz tikšanos
Privātpersonām
Uzņēmējiem
Kur investēt?
Aktualitātes
Par mums
Kontakti
Blogs
lv
en ru
Internetbanka
Logo Logo Logo
Internetbanka Pieteikties uz tikšanos
lv
lvLatviešu
enEnglish ruРусский
Privātpersonām Uzņēmējiem Kur investēt? Aktualitātes Par mums Kontakti Blogs
Aktualitātes

Bankas un māksla – no Mediči līdz Deutsche Bank

25.07.2020
Māksla

Paraugs kā koeksistēt – tā varam definēt banku sektora un mākslas jomas līdzāspastāvēšanu, kas vērojama jau kopš viduslaikiem. Šīs divas tik atšķirīgās nozares ir izveidojušas vairākus saskares punktus, no kuriem daļa laika gaitā saglabājušies nemainīgi. Šobrīd, saistībā ar Covid-19 izplatību, vēlme investēt tādā nelikvīdā aktīvā kā māksla ir īslaicīgi mazinājusies, tomēr, vērojot banku sektora un mākslas jomas vēsturisko sadarbību, iespējams secināt, ka baņķieriem vēlme iegādāties mākslas darbus ir bijusi un būs vienmēr.

Pirmā banku un mākslas nozaru mijiedarbība vērojama jau 13. gadsimtā, kad baņķieri iegādājās mākslas darbus ar mērķi izpirkt grēkus un parādīt sociālo stāvokli. 16. gadsimtā reliģiskā ietekme mazinājās, un baņķieriem parādījās citi motīvi – tie kļuva par patroniem, lai ar mākslas un arhitektūras palīdzību veidotu savas individuālās varas mitoloģizāciju. Zināmākais piemērs ir Mediči patronāža – viņu aizbildniecībā savu talantu attīstīja tādi mākslinieki kā Donatello, Mikelandželo, Sandro Botičelli un Leonardo da Vinči. 17. gadsimtā māksla lielā mērā kļuva par patērētāju preci un bieži tika izmantota kā norēķinu valūta. Zināms, ka mākslinieki pat izmantoja savus mākslas darbus kā aizdevuma ķīlu. 18. un 19. gadsimtā bankas sniedza nozīmīgu atbalstu pirmo akadēmisko mākslas izglītības iestāžu un nacionālo muzeju izveidē.

Banka_un_maksla
Ufici galerija Florencē. Kozimo I de Mediči pasūtījums. Fotogrāfija no attēlu resursu iegūšanas krātuves Unsplash

 Pagrieziena punkts mākslas un banku jomu savstarpējā sadarbībā bija 20. gadsimta 40. gadi, kad mākslas centrs no Parīzes, Eiropā pārvietojās uz Manhetenu, ASV. Īsi pēc šīs mākslas centru maiņas, “Chase Manhattan Bank” prezidents Deivids Rokfellers  izveidoja programmu bankas mākslas kolekcijas izveidei, kas noteica tā laika banku korporatīvo kolekciju nākotnes vīzijas. Tā bija viena no pirmajām komerciālajām mākslas kolekcijām šī jēdziena mūsdienu izpratnē.

Šobrīd viena no lielākajām komerciālajām mākslas kolekcijām pasaulē pieder “Deutsche Bank”. Tās pirmsākumi meklējami 1979. gadā, kad tika iepirkti pirmie glezniecības, tēlniecības, fotogrāfijas un grafikas tehnikās radītie darbi. Kolekcijas kopējā vērība sasniedz 500 miljonus dolāru – tas ir salīdzinoši mazais skaitlis, jo “Deutsche Bank” interešu fokusā ir tieši jauni, perspektīvi mākslinieki. Tie “Deutsche Bank” kolekcijas darbi, kuriem šobrīd ir vislielākā vērtība, tika iegādāti vēl pirms to autori bija kļuvuši par vispasaules mākslas pasaules grandiem. Piemēram, Gerharda Rihtera 1981. gadā radītais triptihs “Abstraktes Bild (Faust)” tika iegādāts par 12 miljoniem dolāru, bet 2020. gada februārī slēgtā darījumā banka to pārdeva kādam anonīmam pircējam par trīs reizes lielāku summu.[1]

Pakļaujoties laikmetu mainīgajām tendencēm, mākslinieku un baņķieru attiecības kopš Mediči ēras ir transformējušās un ieguvušas darījuma raksturu. Mūsdienās māksla vēl arvien ir statusa simbols, tomēr baņķieri mākslu uztver arī kā investīciju un interjera elementu, kas ietekmē gan organizācijas vidi, gan personālu. Mākslas kolekciju veidošana ir arī daļa no banku mārketinga stratēģijas, tādā veidā stāstot par bankas vērtībām. Šobrīd ir grūti prognozēt, kā banku un mākslas jomas mijiedarbība attīstīties, tomēr skaidrs ir viens – māksla baņķieru interešu lokā noteikti paliks.

[1] Kazakina, K. 2019. Deutsche Bank Pulls Iconic Artworks From Its New York City Lobby. Bloomberg. www.bloomberg.com/news/articles/2019-07-12/deutsche-bank-pulls-iconic-artworks-from-its-new-york-city-lobby

Dalieties ar rakstu:
Facebook Twitter Linkedin

Citas aktualitātes

Image
Signet Bank konsultē Sun Finance par obligāciju iekļaušanu un tirdzniecību biržā

14.10.2021
Banka
Image
2021. gadā Signet Bank būtiski nostiprinājusi pozīciju tirgū

26.01.2022
Banka
Image
Signet Bank pievienojās Latvijas Finanšu nozares asociācijas izstrādātajam moratorijam

29.04.2020
Banka

Aktualitātes

Izvēlieties banku, kas iedziļinās jūsu situācijā

Individuāli risinājumi katram klientam

Pieteikties uz tikšanos
Mūsu kontakti
Signet Bank AS
Antonijas 3, Rīga LV-1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000
Fakss: +371 67 080 001
E-pasta adrese: info@signetbank.com
Par mums
Pieteikties uz tikšanos
IETEIKUMI, ATSAUKSMES UN TRAUKSMES CELŠANA
Karjera
Signet Asset Management Latvia
Signet Bank Art Collection
Noderīgi
Tarifi
Noteikumi
MIFID
Personas datu apstrāde
Open Banking
Mēs sociālajos tīklos
LINKEDIN
YOUTUBE
FACEBOOK
© 2022 Signet Bank. Visas tiesības aizsargātas
-
Mājas lapas izstrāde - Overpriced x Mediapark

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku.
Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?

Nepiekrītu Piekrītu